Elections 2016 results

Local Election Results 2016

Results for the Local Election held on 5 May 2016

Bandley Hill

Turnout: 32.11%

Candidate Party No. of Votes
FARQUHARSON Alexander The Conservative Party Candidate 603
GARDNER Michelle Elaine Labour and Co-operative Party 783 - elected
PICKERSGILL Mark Trade Unionists and Socialists Against Cuts 96
SEGADELLI Barbara Liberal Democrats 98

Bedwell

Turnout:  33.15%

Candidate Party No. of Votes
BUNDY David William The Conservative Party Candidate 415
CULLEN David William Labour and Co-operative Party 917 - elected
GLENNON Steve Trade Unionists and Socialists Against Cuts 68
SNELLING Victoria Louise The Green Party 147
STEINER Gareth Liberal Democrats 95

Chells

Turnout: 34.66%

Candidate Party No. of Votes
BOOTH Stephen Liberal Democrats 515
CHARLES Roger Trade Unionists and Socialists Against Cuts 67
HICKS Shirley Anne The Green Party 61
HOLLYWELL Jackie Labour and Co-operative Party 619 - elected
SMITH Bobby Give Me Back Elmo 23
WYATT Matthew Paul The Conservative Party Candidate 437

Longmeadow

Turnout: 35.78%

Candidate Party No. of Votes
BASKERVILLE Ralph Christopher Liberal Democrats 131
BELL Lorraine Kathleen Labour and Co-operative Party 631
KERR Helen Dorothy Trade Unionists and Socialists Against Cuts 65
MITCHELL Adam Joseph Stephen The Conservative Party Candidate 638 - elected
TASKER Alex The Green Party 98

Manor

Turnout: 42.2%

Candidate Party No. of Votes
BLACKBURN Marcus Michael Grant The Green Party 83
CHERNEY-CRAW Monika Elizabeth Labour Party 352
CLARKE Matthew The Conservative Party Candidate 414
SNELL Graham William Liberal Democrats 1,224 - elected

Martins Wood

Turnout: 32.56%

Candidate Party No. of Votes
ANDERSON Andrew David Liberal Democrats 79
COLLINS Naomi Ruth The Green Party 89
GENTLEMAN Mark Nathan Simon Trade Unionists and Socialists Against Cuts 56
HEARN Michael Steven The Conservative Party Candidate 534
MCKAY Maureen Labour and Co-operative Party 717 - elected

Old Town

Turnout: 37.68%

Candidate Party No. of Votes
BROWN Jim Labour and Co-operative Party 974 - elected
CHAISTY Glenn Robert Trade Unionists and Socialists Against Cuts 25
ROETHENBAUGH Philip Kenneth The Conservative Party Candidate 749
SNELL Matthew Benjamin Robert Liberal Democrats 97
STURGES Elizabeth Genevieve The Green Party 143
YARNOLD-FORRESTER Marilyn Teresa UK Independence Party (UKIP) 287

Pin Green

Turnout: 33.16%

Candidate Party No. of Votes
FRITH, Michelle Mary The Conservative Party Candidate 477
LOVELACE Vicky The Green Party 130
MILNER Ella Trade Unionists and Socialists Against Cuts 58
SPELLER Simon Kirby Labour and Co-operative Party 762 - elected
WASHER Patricia Liberal Democrats 99

Roebuck

Turnout: 34.05%

Candidate Party No. of Votes
BASKERVILLE Denise Carlyle Liberal Democrats 77
CLARE Bryan David Trade Unionists and Socialists Against Cuts 16
FACEY Bret Ray The Conservative Party Candidate 471
LLOYD John Labour and Co-operative Party 714 - elected
MALOCCO Martin John The Green Party 86
WILLIAMS Mark Peter UK Independence Party (UKIP) 282

Shephall

Turnout: 29.57%

Candidate Party No. of Votes
CLARE Barbara Jane Trade Unionists and Socialists Against Cuts 111
FRITH Ian The Conservative Party Candidate 381
MALOCCO Mike The Green Party 133
MEAD John Philip Labour and Co-operative Party 708 - elected

St Nicholas

Turnout: 33.35%

Candidate Party No. of Votes
GENTLEMAN Amber Elizabeth Trade Unionists and Socialists Against Cuts 129
HENRY Richard Joseph Labour and Co-operative Party 858 - elected
ORRAL Kevin The Conservative Party Candidate 540
SNELL, Heather Mary Liberal Democrats 148

Symonds Green

Turnout: 36.35%

Candidate Party No. of Votes
CHESTER Laurie Labour and Co-operative Party 733 - elected
HEARMON Clive Liberal Democrats 69
HOWLETT Sean Ulick UK Independence Party (UKIP) 252
PALMER Trevor Michael Trade Unionists and Socialists Against Cuts 16
WARR Richard David The Green Party 57
YOUNG Alex The Conservative Party Candidate 457

Woodfield

Turnout: 34.9%

Candidate Party No. of Votes
BATT Charlie The Green Party 54
CALLAGHAN Jim Labour and Co-operative Party 441
MASON Marion Ann UK Independence Party (UKIP) 217
NOTLEY Margaret Penelope The Conservative Party Candidate 660 - elected
SNELL Daniel Peter Charles Liberal Democrats 74

Do you like this page?

Reactions

Please check your e-mail for a link to activate your account.

The Labour Party will place cookies on your computer to help us make this website better.

Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site.

To find out more about these cookies, see our privacy notice. Use of this site confirms your acceptance of these cookies.